Suština mentorske podrške je da studenti, mladi stručnjaci i buduće kolege na početku svojih karijera dobijaju savete i razmenjuju iskustva i znanja sa osobama koje su se već dokazale na profesionalnom polju. Mentorska podrška je vrlo važna. Imati ljude kraj sebe koje možete da pitate za savet i mišljenje kada ne znate kako najbolje da rešite problem predstavlja veliku stvar. Ljudi sa iskustvom često lako mogu ne samo da vide rešenje nedoumica i/ili problema koji imate ispred sebe u datom trenutku, već mogu pomoći da uvidite i neke dalje probleme koje niste ni znali da imate. Time pomažu mentijima da ne prave neke greške koje su možda mentori pravili u prošlosti.

Mentor je pre svega – savetodavac. Bilo da su njegovi saveti vezani za karijeru ili za životno iskustvo, oni su svakako dragoceni, i pravu vrednost dobijaju kada se podele sa mentijima. Mentorski rad nije lični trening, ali jeste radionica namenjena ličnom razvoju pojedinca. Mentor savetuje, ali treba da zna da pruži i konstruktivnu kritiku, predlaže npr. načine kako prevazići stres u radnom okruženju, kako se nositi sa razočaranjima. Mentor je neko ko prati rad svog mentija, može da pretpostavi teškoće na koje će naići i pomogne mu da iste prevaziđe.

Mentorski zadatak nije lak i zahteva ozbiljnu posvećenost i, neretko, trošenje ličnog slobodnog vremena, ali pre svega, treba pronaći put da svoja znanja i iskustvo prenesete na način koji je mentiju blizak, koji on razume i prihvata.

“Biti mentor znači imati visok stepen odgovornosti za tuđe živote - pomoći nekom da postane bolja osoba i profesionalac je zahtevna stvar” – Bill Bartlett
PROČITAJ VIŠE