Deset stipendista Hemofarm fondacije, koji su na završnoj godini medicinskog, farmaceutskog i tehnološko-metalurškog fakulteta, boravilo je u periodu od 28. oktobra do 1. novembra 2019. na studijskom putovanju u Nemačkoj.



Studijsko putovanje u Nemačkoj deo je Internship programa čiji je cilj pružanje podrške mladima, budućim ekspertima u oblasti zdravlja da stiču praktično znanje i radno iskustvo u različitim sektorima unutar kompanije Hemofarm, koja je član nemačke STADA grupe.

To je jedinstvena prilika za te mlade ljude da se upoznaju sa korporativnom kulturom, poslovnim procesima i praktičnim radom kako bi stečeno znanje i iskustvo koristili u svom profesionalnom radu bilo da se odluče za rad u kompaniji Hemofarm ili institucijama zdravstvenog sistema u Srbiji.

Internship program stručne prakse odvija se u Srbiji i Nemačkoj - kroz tronedeljnu stručnu praksu u kompaniji Hemofarm i kroz studijsko putovanje sa ciljem upoznavanja stipendista sa zdravstvenim sistemom Nemačke, politikama u oblasti javnog zdravlja, sličnostima i razlikama između zdravstvenih sistema Srbije i Nemačke, naučnom diplomatijom, ali i upoznavanje sa političkim, društvenim i kulturnim vrednostima te zemlje. Program dodatno jača znanje i veštine budućih eskperata u oblasti zdravlja, podstiče ih da budu aktivni u zajednici i dodatno jača bilateralne i ekonomske veze Srbije i Nemačke.

Tokom studijske posete Nemačkoj, stipendisti Hemofarm fondacije boravili su i imali predavanja u jednoj od najboljih farmaceutskih kompanija u Nemačkoj – STADA grupi, sedištu Nemačke kancelarke Angele Merkel, Nemačkom parlamentu – Bundestagu, Federalnom ministarstvu zdravlja, Gete univerzitetu i klinici, Nemačkoj akademiji nauka – Leopoldina i Muzeju istorije medicine Nemačke – Charite.

Program za obrazovanje MOŽEŠ I TI su podržali Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije, kao i medicinski, farmaceutski, tehnološko-metalurški, hemijski i fakultet za fizičku hemiju Univerziteta u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu i Nišu. Delovi programa realizuju se u partnerstvu sa Nemačkom organizacijom za međunarodnu saradnju GIZ i fondacijom Konrad Adenauer. Podršku programu pružila je i avio kompanija Air Serbia.
PROČITAJ VIŠE
PROČITAJTE UTISKE STIPENDISTA O STUDIJSKOJ POSETI NEMAČKOJ
PROČITAJ VIŠE
PRVI DAN – POSETA STADA GRUPI, BAD VILBEL
„Za uspeh u poslu, osim znanja i veština, još je važnije održavati dobre međuljudske odnose i biti deo tima“

Prvi dan studijske posete obeležio je odlazak u nemačku STADA grupu i predavanja na temu „Dobra komunikacija – ključ za uspeh“ i „Agilnost, integritet, preduzimljivost – ključ uspešnog poslovanja“. Tokom predavanja koje su održali globalni direktor za komunikacije STADA grupe, Frank Staud i generalni direktor Hemofarma, Ronald Seeliger istaknuto je da je „pitanje zdravlja jedno od najznačajnih pitanja današnjice na kome moramo da radimo svi zajedno kako bismo odgovorili izazovima koji su pred nama i obezbedili jednaku zdravstvenu zaštitu za sve“. Frank Staud je posebno govorio o komunikaciji kao osnovi uspešnog poslovanja, ali i o svojoj karijeri za koju je rekao da je „osim uspeha, imala i ozbiljnih izazova- uspona i padova, ali da je najbitnije bilo biti istrajan i ne odustajati kada se poteškoće pojave“.
PROČITAJ VIŠE
Ronald Seeliger je stipendistima govorio o vrednostima STADA grupe – agilnosti, integritetu, preduzimljivosti jer one, kako je rekao, podržavaju viziju kompanije i uobličiju korporativnu kulturu. „Vrednosti su osnova rada svake kompanije, one su osnova njenog identiteta i filozofije poslovanja“, istakao je Seeliger i dodao da „vrednosti ujedno predstavljaju i etičnost poslovanja kompanije i zbog toga je važno da ih živimo i primenjujemo svakodnevno“. I Staud i Seeliger su se složili da je „ključ uspeha u životu - istrajnost i upornost, a da je za uspeh u poslu osim znanja i veština, još važnije održavati dobre međuljudske odnose i biti deo tima“. Nakon predavanja, stipendisti Hemofarm fondacije obišli su pogon u Bad Vilbelu i upoznali se sa radom sektora proizvodnje, kao i kontrolnih laboratorija. Upoređujući pogon u Bad Vilbelu sa pogonom Hemofarma u Vršcu gde su stipendisti bili na tronedeljnoj stručnoj praksi, stipendisti su zaključili da je Hemofarm primer u mnogim segmentima poslovanja i izrazili oduševljenje činjenicom i “ da u svojoj zemlji mogu da rade u industriji koja zadovoljava sve evropske standarde“.
PROČITAJ VIŠE
PROČITAJ VIŠE
DRUGI DAN – POSETA GOETHE UNIVERZITETU i KLINICI, FRANKFURT
„Važna uloga farmaceuta u okviru zdravstvenog sistema Nemačke“

Drugi dan posete bio je rezervisan za odlazak na Goethe univerzitetsku kliniku i predavanje prof. dr Marjan van den Akker, šefice Radne grupe za istraživanja u oblasti polifarmacije i nege. Tokom predavanja bilo je reči o komorbiditetu - istovremenom prisustvu više različitih hroničnih bolesti i polifarmaciji - korišćenju više lekova. Pojava polifarmacije je sve učestaliji problem koji se javlja sa starenjem populacije i veoma često dovodi do komorbiditeta a u pojedinim slučajevima i do mortaliteta osoba koje koriste više lekova koji zbog međusobne interakcije i/ili interakcije između bolesti i lekova mogu imati fatalne posledice. Da bi se ova situacija predupredila, neophodno je da lekari propisuju samo onoliko lekova koliko je neophodno za izlečenje bolesti imajući u vidu istoriju bolesti, kao i da pacijenti, posebno pacijenti starije životne dobi, lekove ne uzimaju na svoju ruku, odnosno bez konsultacija sa lekarom.
PROČITAJ VIŠE
Stipendiste Hemofarm fondacije posebno je interesovala uloga kliničkog farmaceuta u nemačkom zdravstvenom sistemu, kao i saradnja farmaceuta iz primarne zdravstvene zaštite sa lekarima i prijava neželjenih reakcija. Prof. dr van den Akker je naglasila „značaj kliničkog farmaceuta u okviru zdravstvenog sistema u Nemačkoj kao i njihovu ulogu u oblasti polifarmacije“, rečima da su „farmaceuti deo medicinskih timova u Nemačkoj“.
Drugo predavanje održala je prof. dr Amparo Acker-Palmer, šefica Odeljenja molekularne i celularne neurobiologije na Buchman institutu za molekularnu nauku u Frankfurtu i dobitnica nagrade Paul Ehrlich fondacije za mlade istraživače. Ona je stipendistima Hemofarm fondacije govorila o svom ličnom i profesionalnom razvoju i predstavila istraživanja i rezultate iz oblasti razvoja krvnih sudova i nerava kao i laboratoriju u kojoj radi i poručila da je „ključ uspeha zadržati motivaciju, jer je zadovoljstvo nakon postignutih rezultata mnogo jače od svih problema i poteškoća sa kojima se svakodnevno susrećemo“.
PROČITAJ VIŠE
PROČITAJ VIŠE
TREĆI DAN – POSETA NEMAČKOJ AKADEMIJI NAUKA LEOPOLDINA, HALLE
„Nauka mora biti angažovana, ali ne sme da izgubi autonomiju“

U okviru studijske posete Nemačkoj, stipendisti Hemofarm fondacije posetili su i Nemačku Akademiju nauka – Leopoldina gde im je domaćin bio Lucian Brujan, direktor Odeljenja za međunarodne odnose koji je govorio na temu „Aktivnosti u oblasti naučne diplomatije“. Brujan je rekao da su naučnici uvek razgovarali i radili zajedno bez obzira na granice i sisteme i da nauka može da pomogne u ponovnom stvaranju poverenja. „Samo istinskom razmenom, možemo izgraditi poverenje i samo kroz poverenje možemo promeniti stvari“ precizirao je Brujan i naglasio da „naučna diplomatija može da doprinese poboljšanju bilateralnih odnosa na Balkanu kao i da mladi imaju važnu ulogu u tom procesu čiji je cilj trajni mir, stabilnost i poštovanje različitost“.
PROČITAJ VIŠE
„Put koji obećava uspeh vodi kroz obrazovanje, inovativnost mlade generacije, i nesmetanu naučnu razmenu“, rekao je Brujan i dodao da „nauka mora biti angažovana, ali da ne sme da izgubi autonomiju“. Govoreći o naučnoj diplomatiji, Brujan je rekao da se zvanična politika u Nemačkoj često konsultuje sa Akademijom nauka kada je reč o važnim državnim i društvenim pitanjima koja su od posebnog interesa za zemlju i narod i poručio okupljenim stipendistima Hemofarm fondacije da „šta god da radite u svom životu, morate biti sa obe noge na zemlji i autentični.
I da, nikada nemojte da odustanete od svojih snova“. Brujan je predstavio i rešenje za odliv mozgova u jugoistočnoj Evropi kroz pokretanje Istraživačke fondacije zapadnog Balkana koja bi, kako je rekao, omogućila mladim naučnicima da se bave naukom i inovacijama na prostoru jugoistočne Evrope.
PROČITAJ VIŠE
PROČITAJ VIŠE
ČETVRTI DAN - POSETA SEDIŠTU KANCELARKE ANGELE MERKEL, NEMAČKOM PARLAMENTU – BUNDESTAG i KONRAD ADENAUER FONDACIJI, BERLIN
„Mladi nosioci pozitivnih promena u zajednici“

Nakon posete Nemačkoj akademiji nauka u gradu Halle, stipendisti Hemofarm fondacije proveli su dva dana u Berlinu gde su obišli zdanje u kojem se nalazi sedište nemačke kancelarke Angele Merkel i razgovarali sa Alexandrom Jungom, bivšim zamenikom nemačkog ambasadora u Beogradu koji danas radi u toj instituciji. Stipendisti su obišli sedište u kojem radi kancelarka Merkel i sa Jungom razgovarali o političkom i društvenom uređenju Nemačke, ali i o aktivizmu u zajednici. Deo razgovora sa Jungom odnosio se na istorijsku prošlost Nemačke, podelu zemlje i poukama koje je Nemačka izvukla iz tog perioda. Zaključeno je da se demokratija i njene vrednosti brane aktivizmom, a da su „društveno odgovorni pojedinci, posebno mladi nosioci pozitivnih promena u zajednici“.
Poseta Berlinu nastavljena je obilaskom i upoznavanjem sa radom nemačkog parlamenta – Bundestaga, u kojem su parlamentarci direktno izabrani voljom naroda.
PROČITAJ VIŠE
Stipendisti Hemofarm fondacije imali su priliku da razgovaraju sa Jan Peter Lutherom, predstavnikom partije CDU o parlamentarnom životu u Nemačkoj i provedu tri i po sata u obilasku Bundestaga i Reichstaga. Najveći utisak na stipendiste ostavila je simbolika koju nosi staklena kupola Reichstaga ispod koje se nalazi skupštinska sala, koja simbolizuje novu Nemačku i novu prestonicu i nosi poruku poslanicima da su uvek ispod i pod budnim okom naroda jer im se posetioci ovog zdanja bukvalno „šetaju“ iznad glava.
Utiske o ovom danu kroz svoj dnevnik prenela je stipendistkinja Hemofarm fondacije, Anđela Postolović, koja je posete kancelariji Angele Merkel, Bundestagu, Reichstagu i Konrad – Adenauer fondaciji ocenila kao „fantastično iskustvo“. „Od razgovora u Konrad-Adenauer fondaciji o aktivizmu preko posete kancelariji Angele Merkel, Bundestaga, ceo dan je ostavio utisak koji je teško opisati. Bilo je neverovatno videti i čuti sve o ovim institucijama, saznati o državnom uređenju Nemačke, bliže se upoznati sa istorijom i umetnosti i sagledati kakav su uticaj određene epohe imale na političku situaciju u toj zemlji“, rekla je Anđela Postolović.
PROČITAJ VIŠE
PROČITAJ VIŠE
PETI DAN – POSETA FEDERALNOM MINISTARSTVU ZDRAVLJA i MUZEJU ISTORIJE MEDICINE NEMAČKE – CHARITE, BERLIN
„Nemačkom zdravstvenom sistemu nedostaju lekari u ruralnim sredinama.“

Internship program stručne prakse - studijska poseta Nemačkoj završena je posetom Federalnom ministarstvu zdravlja i obilaskom Muzeja istorije medicine Nemačke – Charite. Predstavnica Ministarstva zdravlja, Hannah Bruehl je u razgovoru sa stipendistima predstavila kako funkcioniše zdravstveni sistem u Nemačkoj sa posebnim osvrtom na regulativu koja prati puštanje lekova u promet, kao i lekova i terapija koje pokriva zdravstveno osiguranje. Ona je stipendiste upoznala i sa novinama koje se odnose na digitalizaciju zdravstvenog sistema i rekla da „ nemačkom zdravstvenom sistemu nedostaju lekari, posebno u ruralnim oblastima“ i da država priprema strategiju za rešavanje tog problema.
PROČITAJ VIŠE
Tokom posete Muzeju istorije medicine – Charite, stipendisti Hemofarm fondacije imali su priliku da se upoznaju sa razvojem medicine i zdravstvenog sistema Nemačke kroz vekove, promenama u društvu, pre svega kroz položaj žena, njihovo pravo na obrazovanje, pravo slobodnog izbora i pravo glasa.
Tokom petodnevnog boravka u Nemačkoj, stipendisti Hemofarm fondacije su imali priliku da se upoznaju sa kulturnim i istorijskim sadržajem te zemlje. Posetili su kuću u kojoj je živeo i radio Johann Wolfgang Goethe koja je danas muzej, zatim Muzej savremene umetnosti u Frankfurtu gde su imali priliku da pogledaju izložbu koja je deo trenutne postavke muzeja - Lee Krasner, američke slikarke, koja je bila jedna od najuticajnijih ličnosti apstraktnog ekspresionizma. Tokom posete Berlinu, osim obilaska sedišta kancelarke Angele Merkel, Bundestaga, Reichstaga, stipendisti su obišli i Brandenburšku kapiju, jednog od simbola Berlina na Pariskom trgu, kao i Checkpoint Charli - ime koje su zapadni saveznici dali tokom hladnog rata najpoznatijem prelazu Berlinskog zida, koji je razdvajao ovaj grad na istočni i zapadni deo.
PROČITAJ VIŠE
PROČITAJ VIŠE