Kako bi ukazala javnosti da se o mentalnom zdravlju mora brinuti na jednak način kao o fizičkom zdravlju i da tegobe u vezi sa mentalnim zdravljem nisu lična slabost već zdravstveni problem za koji postoji rešenje ukoliko se na vreme potraži stručna pomoć, Hemofarm fondacija je u partnerstvu sa Filozofskim fakultetom u Beogradu i uz podršku Art komune Dorćol Platz u aprilu 2019. godine pokrenula projekat “NA KAFI SA PSIHOLOGOM”.
Do danas smo organizovali 35 tribina o različitim problemima mentalnog zdravlja i savremenog doba na kojima je učestvovalo blizu 90 psihologa, psihoterapeuta i psihijatara, predstavnika relevantnih institucija i javnih ličnosti koje su se i same tokom života suočile sa konkretnim problemima ili dilemama. Napisano je 40 blogova stručnjaka u cilju podsticanja javnosti da o tome kako se osećaju razgovaraju sa svojim bližnjima – porodicom, prijateljima ili zatraže psihosocijalnu podršku.
Veliko interesovanje javnosti izazvali su razgovori o depresiji, emocionalnom zdravlju, stresu na poslu, sindromu sagorelosti, mentalnom zdravlju u podeljenom društvu, o uticaju pandemije COVID -19 na mentalno zdravlje, mentalnom zdravlju mladih, diskriminaciji na osnovu životnog doba, predrasudama i stereotipima, perimenopauzi i menopauzi, ljubavi i ljubavnim iluzijama i dr. Posle masovnih ubistava u osnovnoj školi Vladislav Ribnikar i mestima Malo Orašje i Dubona, organizovane su tribine “NA KAFI SA PSIHOLOGOM” sa ciljem pružanja podrške stanovništvu kako bi se prevazišlo kolektivno traumatsko iskustvo i radilo na sprečavanju dalje retraumaitizacije društva.
Video zapisi sa tribina “NA KAFI SA PSIHOLOGOM” beleže milionske pregleda na društvenim mrežama, dok samo jedna tribina na temu “Depresija – kako dolazi do tog stanja i kako ga prevazići?” na društvenoj mreži YouTube ima preko 600.000 pregleda što samo govori u prilog potrebi da se o mentalnom zdravlju više govori u javnom prostoru.
“Na kafi sa psihologom” možete slušati i putem podkasta i to:
„Ovim projektom smo želeli da omogućimo ljudima koji žive sa problemima mentalnog zdravlja saznanje da nisu sami i istovremeno ih podstaknemo da o tome kako se osećaju razgovaraju sa stručnjacima. Zadatak nas u Hemofarm fondaciji i naših partnera je bio da radimo na prevenciji i ohrabrimo ljude sa mentalnim problemima na razgovor sa psihologom, koji ne bi trebalo da bude nešto o čemu se ćuti ili šapuće, već bi trebalo da bude sasvim prirodan proces izlečenja koji može da osobu koja traži pomoć vodi do produktivnog života”, rekla je Suzana Đorđević, direktorka Hemofarm fondacije.
„Naša osnovna delatnost kojom se bavimo skoro 60 godina, tiče se realizacije naučnih istraživanja. Međutim, bilo nam je važno da podržimo ovaj projekat, jer je usmeren na približavanje tema iz oblasti mentalnog zdravlja široj populaciji. Značaj ovog događaja još je veći ukoliko imamo u vidu da probleme sa mentalnim zdravljem na ovim prostorima veoma često prate stigme i stereotipi, te veliki broj ljudi zazire da razgovara o njima ili zatraži stručnu pomoć” - Ivana Stepanović Ilić, vanredna profesorka, Odeljenje za psihologiju, Filozofski fakultet u Beogradu i nekadašnja upravnica Instituta za psihologiju.
„Prilikom osnivanja Dorćol Platza činilo se dovoljnim to što će građanima za „ozdravljenje“ ponuditi kulturni, umetnički i zabavni program drugačiji od onog kojem su svakodnevno izloženi. U međuvremenu smo shvatili da to nije dovoljno i da nam je svima, kako bismo prebrodili sve veće teškoće, ponekad potrebna stručna pomoć. Zahvalni smo Hemofarm fondaciji što je prihvatila našu inicijativu i zajedno sa Institutom za psihologiju osmislila jedan ovako društveno koristan projekat. Čast nam je i zadovoljstvo da budemo deo njega” – Veselin Simonović, jedan od osnivača Dorćol Platza.