Nakon događaja “Nedelja sa Nobelovcima” i predavanja dr Vilijama Dž. Kejlina, dobitnika Nobelove nagradu za fiziologiju ili medicinu 2019. godine i profesora dr Endrju Fajra, koji je zajedno sa Krejgom S. Meluom dobitnik Nobelove nagrade 2006. godine za fiziologiju ili medicine na temu “Zašto je nauka poput ribolova I zašto nikada ne treba odustati?” ,
stipendisti Hemofarm fondacije bili su u prilici da prisustvuju predavanju dr Brusa Albertsa (Bruce Alberts), jednog od najuspešnijih ćelijskih biologa današnjice i autora svetski najpoznatijeg i najpriznatijeg udžbenika iz oblasti molekularne biologije pod nazivom “Molekularna biologija ćelije“.
Dr Brus Alberts je završio biohemiju i doktorirao biofiziku na Univerzitetu Harvard. Kuriozitet je da je pao na svom prvom doktorskom ispitu. Kasnije je izjavljivao da ga je to njegovo početno neprijatno iskustvo naučilo više od svakog narednog uspeha koji je postigao.

Njegovu karijeru obeležilo je proučavanje proteinskih kompleksa koji omogućavaju replikaciju hromozoma kada se žive ćelije dele i snažna posvećenost unapređenju nauke i matematičkog obrazovanja sa ciljem dramatične promene obrazovanja na svim nivoima, tako da ono se fokusira na prenošenje naučnih navika svim učenicima, uključujući i zahtev za dokazima u donošenju ličnih sudova i poštovanje i razumevanje naučnog poduhvata .
NEKE POUKE IZ ŽIVOTA U NAUCI
Tokom predavanja stipendstima Hemofarm fondacije i članovima Srpskog društva za molekularnu biologiju na temu „Neke pouke iz života u nauci“, dr Alberts je podelio svoje bogato iskustvo koje obuhvata preko šezdeset godina rada u nauci i posebno ukazao budućim naučnicima na značaj poduhvata koji možda neće uspeti iz prvog puta, a iz kojih se najviše može naučiti.

Nakon izlaganja Dr Albertsa, studenti su imali priliku da postavljaju pitanja i sa njim razgovaraju o raznim temama koje se tiču ličnog i profesionalnog razvoja. Prenosimo vam utiske stipendista Hemofarm fondacije koji navode da im je, osim profesionalnih usmerenja, predavanje pomoglo da na neke svoje "neuspehe" sada gledaju potpuno drugačijim očima.
PRVI SUSRET SA SVETSKI PRIZNATIM I USPEŠNIM NAUČNICIMA
“Ovo predavanje, zajedno sa prošla dva, koja su održali Nobelovci, su mi bile prve prilike da imam susret sa svetski priznatim i uspešnim naučnicima. Obradovalo me je što naučnici ovakvog kalibra otvoreno i nesebično dele svoje stavove i suštinu svojih razmišljanja. Prezentujući svoje greške i uspehe, radeći na knjizi i naučnim radovima, dr Brus Alberts je kroz predavanje naglasio koliko je važno svakom naučnom radu pristupiti sa unapred dobro promišljenom strukturom koja, pre svega, podrazumeva razuman, bitan predmet izučavanja, i da se nikad ne smemo naći u situaciji da se naučnim radom bavimo samo radi naučnog rada. Zajedno smo diskutovali i o tome na koji način bi nastava mogla da se prilagodi, već i na početnim kursevima na fakultetima, kako bi učila studente naučnom pristupu i razmišljanju, umesto sadašnjeg fokusa koji je postavljen na činjenicama i pojmovima koji se uzimaju kao apsolutni”, rekla je Milica Dikovic sa Tehnološko-metalurškog fakulteta u Beogradu, smer Biohemijsko inženjerstvo i biotehnologija.
SVAKA KRIZA MOŽE SE PREBRODITI UZ RAD, INTERESOVANJE I STRPLJENJE
“Veoma mi se se dopalo predavanje dr Brusa Albertsa. Pre upoznavanja sa njegovim naučnim dostignućima (protein machine, scaffolds), on nam je ukratko predstavio prethodna saznanja svojih starijih kolega - Cricka i Watsona, kako bismo bolje razumeli čitavu tematiku i funcionisanje DNK molekula, replikacije i mnoštva uzročno-posledičnih veza koje se dešavaju. Osim brojnih stručnih saznanja iz molekularne biologije, dr Alberts nam je ukazao na dve važne smernice u nauci: učenje iz neuspeha, kao krucijalne uloge u naučnoj strategiji i pažljivo proučavanje svih dotadašnjih saznanja iz naučne literature. Takođe, podelio je sa nama svoje “probleme” iz studentskih dana uverivši nas da se svakome može desiti neki neuspeh i kriza, ali da se uz rad, interesovanje i strpljenje sve može prebroditi”, naglasila je Milica Probojčević sa Tehnološkog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, odsek farmaceutsko inženjerstvo.
ODUŠEVILO ME JE PREDAVANJE DR ALBERTSA
“Velika mi je čast što sam imala priliku da prisustvujem predavanju ovako svestranog i veoma duhovitog čoveka. Iako mi je oblast molekularne biologije nedovoljno poznata, to mi nije predstavljalo prepreku da razumem pouke iz priča dr Brusa Albertsa koje se trudio da prenese svima nama.
Odueševilo me je to što se 30 godina posveto rešavanju određenog problema u vezi DNK, inspirisan radom naučnika Džejms D. Votsona i Fransis Hari Kompton Krika, međutim vodeći se pogrešnim činjenicama. Kada je konačno došao do teoretskog rešenja, uradio mnogo eksperimenata kako bi to i dokazao, isprva nije uspeo da odbrani svoj doktorat što je povuklo sa sobom razne probleme, ponajviše lične prirode. Pre nekoliko dana sam čitala ,,Istoriju Grčke filozofije" te me je bas sve to podsetilo na misao Karla Rajmonda, koja glasi: ,,Tvrđenje se može smatrati naučnim ako je u principu opovrgljivo tj. ako se u principu može pokazati njegova pogrešnost. Tvrđenja koja to nisu, ne pripadaju nauci već metafizici". Pomislila sam: ,,E, pa, ovo se zove nauka". Dr Brus Alberts nas je posavetovao da je najbitnije imati dobru strategiju u životu ali i prilikom pisanja naučno-istrazivačkog rada, jer, kako je naveo, njegova najveća greška je bila što nije isčitavao literaturu ,,naširoko". Ohrabrujuća je činjenica da su naučnici, kao što je on, svesni različitosti interesovanja i da daju na značaju ekspertima i iz društveno-kulturološke i političke sfere, smatrajući da oni dobro razumeju i prenose nauku koju oni stvaraju.” – Emilija Stankijević, Univerzitet Novi Sad, Fakultet tehničkih nauka, smer industrijsko inženjerstvo.
Video sa predavanja dr Brus Albertsa možete pogledati
OVDE
Dr Brus Alberts je dobitnik brojnih nagrada za doprinos nauci i naučnom obrazovanju. Nekadašnji predsednik SAD, Barak Obama mu je 2014. godine uručio Nacionalnu medalju za nauku, a 2016. dobio je nagradu Lasker-Koshland za posebna dostignuća u medicinskim naukama. Bio je predsednik Nacionalne akademije nauka u Vašingtonu u dva mandata i glavni i odgovorni urednik časopisa “Science”.
Predavanje dr Brusa Albertsa pod nazivom „Neke pouke iz života u nauci“ realizovano je zahvaljujući saradnji sa
Srpskim društvom za molekularnu biologiju. Ova saradnja odnosi se na oblast molekularne biologije i farmacije kroz organizaciju različitih predavanja, radionica i događaja za studente Hemofarm fondacije, ali i obezbeđivanje stručnih predavača i mentora kompanije Hemofarm A.D. za predavanja u domenu farmacije za studente molekularne biologije uz posetu Hemofarmovom proizvodnom pogonu u Vršcu.