Vesti
Mentorski program mesto za konkretne savete i podršku u prvim profesionalnim koracima
Kako komunicirati jasno i poslati pravu poruku? Kako predstaviti sebe poslodavcu, bez prethodnog profesionalnog iskustva? Kako govoriti pred drugima bez treme i kako odgovoriti na očekivanja koje imamo od sebe, ali i koje roditelji i zajednica imaju od nas? - sve su to bile teme o kojima se razgovaralo na Mentorskom programu Hemofarm fondacije čiji je cilj lični i profesionalni razvoj mladih.

Dan je započeo radionicom EFEKTIVNA KOMUNIKACIJA: Od asertivnosti do timskog duha koje su vodile Emina Mumunović i Danka Bajković iz Hemofarmovog tima za edukaciju i razvoj talenata. Fokus je bio na jačanju samopouzdanja, asertivnoj komunikaciji, aktivnom slušanju, postavljanju granica i prepoznavanju sopstvenih vrednosti kako u timu, tako i van njega. Emina i Danka su stipendiste Fondacije upoznale i sa vrednostima kompanije STADA – Integritet, Agilnost, Preduzimljivost i Jedinstvena STADA i kroz primere im objasnile kako te vrednosti primenjujemo u svakodnevnom radu.


Emina i Danka iz Tima za edukaciju i razvoj talenata Hemofarma sa stipendistima


Učesnici su kroz radioničarski rad imali priliku da prepoznaju sopstveni stil komunikacije, ali i da se oprobaju u davanju i primanju povratne informacije – jednoj od ključnih veština u svakom poslovnom okruženju. Posebna pažnja posvećena je razlici između pasivne, agresivne i asertivne komunikacije, a akcenat je stavljen na jasnoću onoga što se komunicira, ton, i poštovanje. Kroz simulacije stvarnih situacija, stipendisti su radili na tome kako da izraze neslaganje na konstruktivan način, kako da upute kritiku bez izazivanja konflikta i kako da aktivno doprinesu zdravoj timskoj dinamici.


Stipendisti Hemofarm fondacije


„Ova radionica mi je pomogla da razumem kako da se izrazim, a da ne narušim odnose – i da mi granice ne znače slabost, već snagu“, rekao je Petar Golubović, stipendista Hemofarm fondacije.

Predavanje Na korak do posla – Kako napisati CV i motivaciono pismo koje će vas izdvojiti od ostalih kandidata i uspešno predstaviti poslodavcu vodili su Aleksandra Savić, Teodora Šišić i Nemanja Petrović iz tima Culture&People Hemofarma. Oni su učesnike proveli kroz ceo proces iz ugla kandidata, ali i poslodavca.


Aleksandra, Teodora i Nemanja na treningu sa stipendistima o tome kako napisati biografiju i uspešno se predstaviti poslodavcu


Radionica je obuhvatila i ključne korake pripreme za prijavu za posao – od analize oglasa, preko personalizacije prijave do „hvatanja kadrovskog oka“ uz pomoć jasne, fokusirane biografije. Učesnici programa su vežbali kako da istaknu sopstvene veštine i lične vrednosti, čak i kada nemaju formalno radno iskustvo. Posebnu pažnju predavači su posvetili poslovnoj mreži LinkedIn kroz savete kako da se izgradi profil koji se izdavaja što je jedan od važnih preduslova za predstavljanje poslodavcu, ali i širenje kontakata u poslovnoj zajednici.


Stipendisti analiziraju da li su dobro napisali biografiju


U nastavku dana, stipendisti su se bavili temom koja mnogima izaziva nelagodu – javnim nastupom. Kroz radionicu JAVNI NASTUP - Kako pobediti strah i postati inspirativan govornik, Milan Nikolić, novinar i autor emisije „Tabu“ na Insajder televiziji približio je mladima kako da svoju nesigurnost pretvore u snagu i pronađu autentičan glas u komunikaciji sa publikom. Njegov nastup nije bio klasično predavanje već svojevrsni performans – spoj iskustva, ličnih priča i motivacije. Uz rečenicu da „ništa nije nemoguće kad radiš ono što zaista voliš“, pozvao je studente da veruju u sebe i svoj talenat.


Milan Nikolić o tome kako pobediti strah i postati inspirativan govornik


Nikolić je govorio o tremi, o sopstvenim neuspesima i trenucima kada je sumnjao u sebe ali i o tome kako je svaki takav trenutak bio deo ličnog razvoja. Njegov iskren i direktan pristup osnažio je mlade da ne „glume sigurnost“ već da je grade iznutra, kroz povezanost sa sopstvenim vrednostima i temama koje ih istinski pokreću.

„Za uspeh u javnom nastupu – i u svakom dijalogu – najvažnije je da govorite o onome što vas iskreno zanima, da znate zašto to govorite, i da verujete u sebe da to možete da izvedete“, rekao je Nikolić.

Psihološkinja i autorka emisije „U raljama osećanja“, Đurđa Timotijević, govorila je otvoreno o pritiscima sa kojima se mladi suočavaju, nesigurnostima i emocionalnoj otpornosti.


Đurđa Timotijević o alatima neophodnim da se nosimo sa pritiskom


Predavanje MLADI POD PRITISKOM – Između očekivanja i sagorevanja, bilo je, između ostalog, osvećeno specifičnostima perioda „nadolazeće odraslosti“ kada se sve menja od odnosa, do uloga i pravila. Poseban akcenat, Đurđa je posvetila tome da mladi u Srbiji često odrastaju uz dodatne prepreke - od nedovoljno prilagođenog obrazovnog sistema, do očekivanja roditelja, prijatelja i šire zajednice do ekonomske neizvesnosti.


Stipendisti o svojim i očekivanjima okoline


„Važno je da mladim ljudima otvorimo prostor za izbor sopstvenog puta i grešaka na tom putu umesto da im namećemo uloge koje ne prepoznaju kao svoje jer odrastanje nije pravolinijsko. To je proces koji uključuje i greške i zastajanja, ali upravo iz toga učimo o sebi i o svetu koji želimo da gradimo“, poručila je Đurđa.

„Svako predavanje je donelo baš ono što nam treba – konkretne savete i osećaj da nismo sami u svojim nesigurnostima. Znamo da će biti kriza, ali sada znamo i da ćemo znati kako da ih prebrodimo“, zaključila je Andrijana Živković, stipendistkinja Hemofarm fondacije.


32. generacija stipendista Hemofarm fondacije nakon uspešnog mentorskog dana


Mentorski dan završio se uz puno osmeha, novih uvida i želju da se sve naučeno uskoro primeni u praksi. A prilika za to brzo dolazi – već ovog leta, kroz stručnu praksu u našoj kompaniji u Vršcu.