Prva nedelja Programa stručne prakse u Vršcu protekla je u znaku znanja, razmene iskustava i otvorenih razgovora sa najnovijom generacijom stipendista Hemofarm fondacije. Naše koleginice i kolege, eksperti iz različitih oblasti, predstavili su im specifičnosti svojih sektora i time ih uveli u kompleksan svet farmaceutske industrije i poslovanja Hemofarma.
Više od 20 predavanja obuhvatila su ključne teme od značaja bezbednosti i zdravlja na radu, razvoja poslovanja i licenciranja, preko regulative i validacije kao temelja za obezbeđenje kvaliteta, pa sve do farmaceutskog razvoja i usklađenosti poslovanja kao garanta očuvanja vrednosti i reputacije kompanije.

Predavanje Damjana Lazića na temu: Upoznavanje sa tehnologijom proizvodnje čvrstih formi
Osim toga, stipendisti su imali priliku da obiđu pogone čvrstih formi i sterilnih proizvoda, laboratorije, Centar za pakovanje i Visoko regalno skladište. Tokom ovih obilazaka, naši stručnjaci su nesebično delili svoja znanja, praktična iskustva i lične priče, pozivajući mlade da svoju budućnost grade upravo ovde, u našoj zemlji i u Hemofarmu.

Monika Ostojić u Visoko regalnom skladištu govori o važnosti skladišnog poslovanja

Tamara Magurjan u obilasku Centra za pakovanje o kompleksnosti organizacije posla u Centru

Luna Cvetković u Pogonu čvrstih formi objašnjava šemu rada pogona.
Hemofarm fondacija 32 godine uspešno sprovodi Program za obrazovanje MOŽEŠ I TI, kroz koji je prošlo više od 3.850 mladih ljudi. Mnogi od njih danas rade u Hemofarmu, na odgovornim pozicijama, i baš oni su prethodne nedelje poželeli dobrodošlicu novoj generaciji stipendista – ne samo u industriju, već i u kolektiv koji neguje znanje, razvoj i ljudskost.
Tokom prve nedelje predavanja, mladi su otvoreno govorili o svojim dilemama, strahovima i nadama kada je njihov karijerni put u pitanju.
Aleksandar Milenković, student završne godine Medicinskog fakulteta u Beogradu, podelio je svoj strah od neizvesnosti nakon završetka fakulteta: „Brine me budućnost, nisam siguran da li ću se snaći. Ali video sam u Hemofarmu nove opcije koje su me zainteresovale. Nisam znao da kao lekar mogu da radim u više sektora, pa i u marketingu.“
Petar Đorić, student farmacije u Nišu, izrazio je zabrinutost zbog razvoja veštačke inteligencije i straha da će njegov budući posao postati suvišan. Ipak, ohrabrio ga je uvid u mogućnosti koje nudi farmaceutska industrija, od marketinga, preko farmaceutskog razvoja, do logistike i rada u Visoko regalnom skladištu.
Tamara Magurjan, direktor proizvodne lokacije Centra za pakovanje, je ukazala da je veoma važno da mladi ljudi još tokom studiranja dobiju priliku da se upoznaju sa procesima u farmaceutsoj industruji kako bi im se otvorili novi vidici. „Starije kolege prenose važnost tradicije koju neguje Hemofarm ali u isto vreme smo otvoreni za fleksibilnost i da čujemo i mišljenje mladih ljudi”, navodi Tamara tokom obilaska Centra za pakovanje.
„Ne treba se ograničavati“, kaže Nikolina Toskić, studentkinja medicinske biohemije na Farmaceutskom fakultetu u Beogradu, i dodaje da se „možda neko neće pronaći u razvoju, ali će mu rad u laboratoriji biti prava stvar.“
Nove vidike i profesionalne puteve mladima su otvorile upravo naše kolege, koje su sa strašću, posvećenošću i istinskim razumevanjem približile rad u Hemofarmu. Upravo otvorenost i spremnost da se znanje prenese dalje je ono što Hemofarm čini zajednicom koja se izdvaja i kojoj vredi pripadati.

Stipendisti u Centru za pakovanje
Na kraju nedelje, stipendisti su imali priliku da se upoznaju i sa kulturnim sadržajima koje nudi grad Vršac. Gledali su predstavu Koštana u Narodnom pozorištu „Sterija“, a potom obišli Apoteku na stepenicama, Vladičanski dvor i Narodni muzej sa delima slavnog slikara Paje Jovanovića, rođenog upravo u Vršcu. Mnogi su po prvi put sagledali prednosti života u manjoj sredini kao što su mir, dostupnost sadržaja i blizinu zajednice.

Stipendisti Hemofarm fondacije 2025.