U periodu od 19.10 do 23.10. realizovan je Internship program Nemačka uz podršku Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj SR Nemačke (BMZ), Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju GIZ i Konrad Adenauer fondacije.

Zbog globalne krize izazvane pandemijom koronavirusa, program je ove godine realizovan online. Program je bio posvećen najvećoj krizi javnog zdravlja – COVID-19 odnosno odgovorom Nemačke države i vlade na krizu, ulozi Nemačke akademije nauka – Leopoldina tokom pandemije, adaptilnosti biznis sektora, političkom i društvenom aktivizmu, snazi pojedinca i zajednice za pozitivne promene u društvu ali i odgovornosti, solidarnosti i humanosti za koje ne treba da postoje granice pogotovo u ovako teškom trenutku za ceo svet.

INTERNSHIP_PROGRAM-NEMACKA

Polaznike programa, stipendiste završne godine medincinskog, farmaceutskog, tehnološkog, fizičko-hemijskog i hemijskog fakulteta, pozdravio je dr Ronald Zeliger, generalni direktor Hemofarm AD, člana STADA grupe koji je govorio na temu „Pretvaranje krize u priliku“.

COVID-19 je promenio način života i svet u kojem živimo i naterao nas da se prilagodimo. Nisu se promenili samo naši životi, već i način na koji radimo. Šta je to značilo za biznis, strategije i planove i kako su se svemu tome prilagodili zaposleni bila su samo neka od pitanja koja su postavili stipendisti Hemofarm fondacije generalnom direktoru Zeligeru.
PROČITAJ VIŠE
„Za mene je najvažnije da je Hemofarm tokom korone poslovao odgovorno i u skladu sa našom misijom – da vodimo računa o zdravlju ljudi. To smo učinili tako što smo zaposlene zaštitili od obolevanja i na taj način omogućili realizaciju sledećeg zadatka – da srpsko i druga tržišta snabdemo dovoljnim količinima lekova. Pošto nije bilo nestašica, jasno je da smo u tome uspeli, rekao je Zeliger. On je dodao da je „ korona virus izazvao globalne probleme ne samo u zdravstvenoj, privrednoj već u svim sferama života ali da je Hemofarm uspeo da nastavi da proizvodi i prodaje i ostvari prihod iznad tržišnog proseka što je odraz konzistentne primene strategije One STADA za rast“. Dodao je da „snažna posvećenost i preduzetnički duh zaposlenih predstavljaju osnovu našeg uspeha. U anketi za zaposlene koja je sprovedena početkom godine, devet od 10 zaposlenih se izjasnilo da su ponosni što rade za Hemofarm i STADA grupu i da su uvereni da će kompanija izaći snažna iz krize izazvane koronavirusom“. „S obzirom na negativne efekte pandemije koji traju, moramo da nastavimo da pokazujemo visok nivo agilnosti i posvećenosti da bismo ostali na našem kursu rasta“, zaključio je Zeliger.


PROČITAJ VIŠE
PROČITAJ VIŠE
Na temu „Nemačka u vreme COVID-19 pandemije – Uloga kancelarije Angele Merkel tokom krize korona virusa – strategija, izazovi, komunikacija“ govorio je dr Alexander Jung, zamenik šefa divizije 212 – Srednja, istočna Evropa, severoistočna Evropa, Kavkaz i centralna Azija.



PROČITAJ VIŠE
PROČITAJ VIŠE
Sa šefom nacionalnog programa Konrad Adenauer fondacije Srbije i Crne Gore, Norbert Bekman - Dirkesom razgovarali smo o političkom i društvenom aktivizmu u vreme koronavirusa, ali i snazi pojedinca za pozitivne promene u društvu. „KAS je jedna od najstarijih nemačkih fondacija. Radimo širom sveta, a posebno u Evropi. Jedan od naših glavnih ciljeva jeste da podržimo proces EU integracija uz puno poštovanje slobode, pravde i jednakosti“, rekao je na početku predavanja Bekman - Dirkes i dodao da je u vremenima krize „najvažnije da budemo odgovorni i solidarni jedni prema drugima.“ On je dodao da su ljudi u Nemačkoj i Srbiji srećni u odnosu na izbeglice koje se u vremenima krize dodatno suočavaju sa izazovima da zadovolje osnove ljudske potrebe i „naša je obaveza da pokažemo solidarnost.“


PROČITAJ VIŠE
PROČITAJ VIŠE
Novina na programu bilo je učešće Andreasa Wankea, direktora jedinice za održivost i upravljanje energijom i međunarodnu saradnju na Freie univerzitetu koji je govorio na temu „Održivi razvoj i društvena odgovornost“.

On je podsetio stipendiste Hemofarm fondacije da je u septembru 2015, 193 članice Ujedinjenih nacija jednoglasno usvojilo Agendu održivog razvoja 2030, kojom su u 17 ciljeva održivog razvoja (SDGs) definisale pravac ka kojem čovečanstvo treba da se kreće i obavezale se da će ciljeve uključiti u svoje javne politike. Za dostizanje ciljeva održivog razvoja, rekao je Wanke, neophodna je zajednička akcija vlada, kompanija, akademskog i civilnog sektora, pojedinaca. Korporativna odgovornost je ključna za dostizanje ovih ciljeva putem društveno-odgovornog poslovanja bez koga, smatra Wanke, u budućnosti neće biti uspešnog biznisa jer će se potrošači „pre opredeljivati ka proizvodima koji dolaze iz kompanija koje su društveno odgovorne i koje primenjuju 17 ciljeva održivog razvoja.“


PROČITAJ VIŠE
PROČITAJ VIŠE
Lučijan Brujan, direktor Odeljenja za međunarodne odnose Nemačke akademije nauka – Leopoldina govorio je na temu „Naučna diplomatija u vreme koronavirusa“ i u uvodnom delu naglasio da je uloga Akademije da predstavlja nemačku naučnu zajednicu na međunarodnoj sceni, savetuje vladu, donosioce odluka i društvo oko ključnih pitanja koje pokriva nauka.

Brujan je rekao da su naučnici uvek razgovarali i radili zajedno bez obzira na granice i sisteme i da nauka može da pomogne što se pokazalo i danas u vreme koronavirusa.

„U vreme pandemije koronavirusa“, kaže Brujan, „Leopoldina je izdala šest saopštenja koja su se odnosila na mere za suzbijanje pandemije, zaštitu osetljivih grupa stanovništva, podizanje kapaciteta zdravstvenog sistema i javnih zaliha kritične robe i usluga, opštih preporuka zaštite zdravlja, podizanja kapaciteta testiranja, preporuka za prevazilaženje krize koje uključuju medicinsku negu i postupanje u skladu sa najvišim etičkim principima brige o pacijentima.“ Brujan dodaje i da je nemačka akademija nauka izdala saopštenje sa „preporukama kako da se izbegne u potpunosti zatvaranje škola kombinovanjem rada od kuće i odlazaka u školu ali i kako da se podrže porodice.“ Istovremeno, date su i preporuke za postupanje tokom jeseni i zime koje su u najboljem interesu zaštite zdravlja građana a koje se odnose na pridržavanja mera zaštite, pojačano testiranje uz smanjenje perioda karantina i izolacije, odgovornog ponašanja kako bi se olakšao socijalni i psihološki efekti krize, naglasio je Brujan.


PROČITAJ VIŠE
PROČITAJ VIŠE
Internship program Nemačka završen je razgovorom Verana Matića sa stipendistima na temu „Filantropski odgovor Evrope i Srbije na krizu izazvanu Covid-19“.

„Drugačiji svet u koji ulazimo zahteva od nas da shvatimo da pomažući drugima, pomažemo sebi i da je to novi ključ za preživljavanje čovečanstva. Mislim da je prioritet da zarazimo društvo virusom empatije, da uđemo u cipele drugog i učinimo sve da delimo, pomažemo, nudimo se, od telefonskog poziva, virtuelnog druženja do konkretnog rešavanja naizgled malih problema koji su možda nekome životno pitanje do učestvovanja na nivou kvarta, opštine, grada, države, sveta", kazao je Veran Matić, predsednik UO Fonda B92 i izvršni direktor Srpskog filantropskog foruma. Kako je istakao, „neophodo je da učinite da drugima bude bolje nego vama i da ne treba da bude granice u solidarnosti.Humanost radi humanosti, zbog toga što to treba, a ne zbog pokazivanja moći. Jako je važno da svi počnemo da živimo solidarnost i empatiju, da u tome budemo stalno aktivni a ne samo kada nas pogodi pošast", naglasio je Matić i dodao da se to posebno videlo sada na nivou Evrope ali i Srbije gde je „zahvaljujući aktivnostima Srpskog filantropskog foruma, čiji je Hemofarm fondacija član, Fonda B92, Koalicije za dobročinstvo, od marta 2020. godine prikupljeno blizu 190 miliona dinara u novcu, i preko 10 miliona dinara u robi, za podršku zdravstvenom sistemu Republike Srbije.“


PROČITAJ VIŠE
PROČITAJ VIŠE