Pogledajte video sa Programa stručne prakse
„Za mene je ovaj dvonedeljni program bio divno i korisno iskustvo.“
„Teme su pažljivo odabrane tako da pokrivaju sve one oblasti koje izučavamo na matičnim fakultetima. Uvideo sam koliko Hemofarm neguje jedan multidisciplinarni pristup i integriše inženjerstvo, medicinu, farmaciju i druge bliske nauke, a sve u svrhu očuvanja i zaštite zdravlja ljudi.“
„Saznao sam mnogo novih stvari i u velikoj meri unapredio sebe.“
„Tokom mog boravka u Vršcu, jako sam se zbližio sa ostalim mentijima, do te mere da mi je bilo krivo da se vratim u Beograd.“
Ovo su neki od utisaka stipendista Hemofarm fondacije nakon završenog dvonedeljnog Programa stručne prakse u Vršcu i Beogradu tokom koje su imali priliku da se upoznaju sa korporativnom kulturom i vrednostima, steknu praktična znanja i iskustva kroz predavanja i rad na najsavremenijoj opremi, upoznaju se sa specifičnim procesima koji se koriste u farmaceutskoj industriji, razvijaju liderske veštine i veštine interdisciplinarnog pristupa u rešavanju problema u praksi, upoznaju se sa društveno-odgovornim poslovanjem kompanije kroz usvajanje vrednosti #integrity, #agility, #entrepreneurship, #onestada.
Prva nedelja Programa prakse bila je posvećena unapređenju znanja i veština kroz različita predavanja koja su održali stručnjaci kompanije Hemofarm, dok je druga nedelja bila posvećena radu sa mentorima sa ciljem sticanja znanja i veština kroz stručnu praksu, razvijanje liderskih veština, timskog rada, sticanja znanja o poslovnoj kulturi i ponašanju.
Predavanja su, u prvoj nedelji, obuhvatila edukacije o bezbednosti i zdravlju na radu, regulativi u farmaceutskoj industriji, procesu validacije, razvoja poslovanja i licenciranja, upoznavanje sa radom pogona čvrstih i sterilnih formi, hemijske laboratorije, centra za pakovanje i skladištenje. Deo predavanja se odnosio i na proces nabavke, usklađenost poslovanja, marketing i prodaju, zatim upoznavanje sa korporativnom kulturom i vrednostima kompanije, društveno-odgovornim poslovanjem sa fokusom na upravljanje farmaceutskim otpadom, ali i predavanja čiji je cilj psiho-socijalna podrška mladima kroz edukaciju o emocinalnom liderstvu, upravljanje stresom i uspostavljanje work-life balansa.

Zorana Šubašić u živom razgovoru sa stipendistima

Jelena Danilović o usklađenosti poslovanja

Dušan Stojaković o ciljevima održivog razvoja
„Program za obrazovanje Hemofarm fondacije osmislili smo tako da pruži podršku mladima koji su spremni da koristeći svoje znanje i veštine menjaju svet na bolje. Program se sastoji od programa stipendija, mentorskog programa i internship programa u Srbiji i Nemačkoj, podržava najbolje studente medicinskih, farmaceutskih, tehnoloških i tehničkih fakulteta elektro i mašinskog usmerenja i ohrabruje ih da stečeno znanje primenjuju u Srbiji. Za 29 godina postojanja podržano je 3660 mladih ljudi, koji čine jednu od najvećih alumni zajednica, čija je misija briga o zdravlju i dobobiti ljudi“, rekla je Suzana Đorđević, direktorka Hemofarm fondacije i dodala da je „srećna kada sretne kolege iz Hemofarma koji su nekada bili stipendisti fondacije i koji se sa radošću sećaju tog perioda“.
Jedan od mentora, vođa automatizacije i HBW održavanja u Hemofarmu, Igor Tomašević kaže da je program „izuzetna prilika da stručnost i profesionalna etika koje vrednujemo u našoj kompaniji budu prenete na novu generaciju. Kao mentoru, cilj mi je da prepoznam i podržim individualnost svog mentija, i da mu pružim priliku da uči van okvira udžbenika, da profesionalno raste i napreduje. Važno je ostati otvorenog uma i biti podrška mladima. Voleo bih da stipendisti krenu mojim stopama i zaposle se u Hemofarmu.“
Utisci stipendista su veoma pozitvni kako o sadržaju programa, mogućnosti da uče, stiču praktična znanja i veštine, savetuju se i rade sa najboljima u svom poslu, ekspertima Hemofarma, tako i zbog networkinga koji im je doneo osećaj žala što se program završio i što moraju da se vrate svojim kućama.
„Pohvalila bih organizaciju Hemofarm fondacije za celokupan program. Jeste nama bilo naporno, jer se prvi put susrećemo sa radnim danima u nekoj kompaniji, ali proširili smo svoje vidike, iščeličili se za ono što nas čeka i otvorili sebi i te kakva vrata. Inženjeri održavanja Pogona čvrstih formi su, takođe, uticali na moje pozitivne utiske, u koje spada i moj mentor Vladimir Dojčinov, tim lider PU inženjeringa koji je nesebično izdvojio svoje vreme za mene. Definitivno bih etažu, energetiku i visokoregalno skladište izdvojila kao najkompleksnije stvari koje sam videla u Hemofarmu“, napisala je, u Dnevniku prakse, Emilija Stankijević sa Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu .
Nebojša Brezić sa Medicinskog fakulteta u Beogradu je rekao da je „rad sa mentorom odlična dopuna formalnom obrazovanju, koje svi dobijamo na fakultetu, pogotovo meni koji na fakultetu uopšte nisam dolazio u kontakt sa svim tim stvarima sa kojima se sada susrećem u Hemofarmu. Nekako su studije medicine više orijentisane prema kliničkim granama i od lekara se najviše očekuje da će biti taj koji će imati neposredan kontakt sa pacijentima, dok se o mogućnosti zaposlenja u farmaceutskoj industriji gotovo uopšte ne govori.“

Nebojša Brezić, Medicinski fakultet u Beogradu
„Prva nedelja Internship programa „MOŽEŠ I TI“ mi je dala uvid u celokupan proces farmaceutske proizvodnje jedne generičke kompanije, kao i politiku poslovanja, načine za upravljanje resursima, stresom i drugim poslovnim aspektima. Moja mentorka, Katarina Katančević, iz analitičkog razvoja se udružila sa mentorkama dveju stipendistkinja, takođe iz sektora Farmaceutskog razvoja. Moram istaći da su se zaista potrudile da nam objasne posao“, napisala je u svom „Dnevniku prakse, Tatjana Gajdoš sa Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu.
Vanja Voskresenski, mentor, menadžer za kvalifikaciju i kalibraciju opreme i procesa u Hemofarmu istakao je da je mladima neophodno dati podršku jer su oni budućnost rada i razvoja kompanije i zemlje. Citirajući pesnika Jovana Jovanovića Zmaja i deo iz pesme „Svetli grobovi“, Vanja je stipendistima poručio: „Gde ja stadoh – ti ćeš poći!. Što ne mogah, ti ćeš moći!“

Budućnost koja ne može da čeka
Stipendisti Hemofarm fondacije na Programu prakse u Vršcu